ПочетакНаставаОбразовни профилиМедицинска сестра–техничар

Медицинска сестра–техничар

sestra
Образовни профил медицинаска сестра–техничар спада у подручје рада здравство и социјална заштита. Образовање траје четири године. Овај образовни профил је прошао кроз програм Модернизације средњег стручног образовања и 2014. године су усвојени нови, савремени наставни планови и програми.

Професионални лик медицинске сестре карактеришу: несебичност, љубав према ближњима, хуманост, тачност, прецизност, одговорност, самоиницијативност, пожртвованост, поштовање личности болесника и обавеза чување медицинске тајне.

Шта радим?

• Примењујем савреману медицинску технику у дијагностици и лечењу.
  • Уочавам и препознајем симптоме различитих обољења.
  • Припремам оболеле за преглед.
  • Негујем болеснике.
  • Припремам и спроводим терапију.
  • Правилно примењујем преоперативне припреме и постоперативну негу болесника.
  • Пружам прву помоћ повређенима.
  • Припремам одговарајући  материјал и апаратуру који се користе код збрињавања ургентних стања.
  • Оспособљен(а) сам за препознавање хитних стања  и њихово збрињавање.
  • Спроводим превентивне мере ради спречавања појаве и ширења инфекција и зараза.
  • Успешно обављам негу здравог и болесног детета.
  • Користим савремене технике које се примењују у здравственој заштити.
  • Успешно преносим сазнања из здравствене културе у породицу и заједницу.
  • Професионално обављам радне задатке.
  • Стално се усавршавам.

Ако бих да студирам?

• Виша медицинска школа;
  • Медицински факултет.

Наставни план

Нови наставни план, важи за ученике уписане у први разред почевши од школске 2014/15. године:

Нови наставни план можете преузети овде.

Датум последње измене четвртак, 15 јун 2017 22:43